Ładowanie...

Automatyzacja CG - system emisji grafik

Speedway CG DASHBOARD

Szczegóły projektu

Klient: Telewizja Sabmar.Tv

Data: 02 Sierpnia, 2020

Online: www.youtube.com/watch?v=-iTsR14gm4A

Pierwszy gotowy system emisji grafik broadcastowych jaki został opublikowany w ofercie. Integracja obejmuje oprogramowanie vMix jako urządzenie wyjścia, klawiaturę stremdeck, zdalne wywoływanie komend poprzez radiowy guzik AZ5, arkusze Google sheets do zarządzania zawodnikami oraz panel komentatora dostępny z poziomu przeglądarki. Dodatkowo pobieranie aktualnych statystyk zawodników z dedykowanego serwera FTP, a to wszystko sterowane za pomocą aplikacji Speedway CG Dashboard.

Projekt doczekał się już drugiej wersji, po tym jak zdecydowaliśmy o przeniesieniu silnika CG z systemu Caspar na vMix. Prace rozpoczęły się grudniu 2019 roku, a wspomniana decyzja zmusiła nas do rozpoczęcia wszystkiego niemal od zera w czerwcu 2020. Możliwości systemu z tygodnia na tydzień wciąż rosną, ale już dziś możemy śmiało powiedzieć, że niektóre z zastosowanych rozwiązań zostały użyte na rynku po raz pierwszy. Jedną z takich innowacji jest guzik o roboczej nazwie AZ5, dzięki któremu sędzia zawodów uruchamia zegar odliczania do biegu nie tylko na stadionie, ale także w systemie graficznych na wozie transmisyjnym.
Do sterowania (CG Operator) zastosowaliśmy zaprogramowany Custom Panel Ross Dashboard, który pozwala na sterowanie grafikami także bez konieczności przebywania w reżyserce. CG Operator będąc w sieci może znajdować się w osobnym pomieszczeniu lub w zupełnie innym OB Vanie.

Dane zawodników oraz numer aktualnego biegu wyświetlany jest operatorowi grafik na klawiaturze streamdeck, dzięki temu szybciej jest on wstanie wyłapać ewentualne błędy. Integracja z klawiaturą pozwala także szybciej i skuteczniej wykonywać polecenia producenta lub realizatora. Aplikacja serwera cały czas dba za nas o zliczanie punktów każdego zawodnika, wyliczanie statystyk, sumowanie punktów w drużynach, liczenie skuteczności pól startowych oraz sprawdzania najszynszych okrążeń. Dane gromadzona są i dostarczane do vMixa poprzez lokalny serwer http w formacie JSON. Sam vMix stanowi idealne wręcz narzędzie do emisji grafik, gdzie budżety nie pozwalają sięgać po systemy jak Ross xPression. Używając vMixa jesteśmy w stanie w szybki sposób wprowadzać korekty lub dodawać logotypy i nowa grafiki z poziomu użytkownika bez konieczności zlecania takich zmian firmie. Grafiki opierają się na szablonach GT Designer, które linkujemy w vMixie używając wbudowanego Data Managera.

Uzupełnieniem systemu jest dostępny przez przeglądarkę lub w aplikacji mobilnej Panel Komentatora, dzięki któremu ich praca staje się zdecydowanie łatwiejsza. W panelu znajdziemy aktualną klasyfikację (drużynowa lub indywidualna w zależności od wybranego rodzaju zawodów), informacje i nadchodzącym biegu, statystyki zawodnika, pól startowych i najlepszych czasów osiąganych w turnieju. Przy odpowiedniej konfiguracji sieci istnieje możliwość przeprowadzania zdalnego komentarza co przydaje się w zwłaszcza w sytuacji kryzysowej takiej jak wybuch epidemii COVID-19. Komentator może obserwować zawody na dedykowanym strumieniu sieciowym SRT, jego głos wpuszczany jest do vMixa, a docelowe wyjście video opóźnione zostaje na tyle, aby dopasować je do opóźnienia względem głosu komentatora. W takiej konfiguracji dostęp do takiego panelu jest dla osoby komentującej zawody wręcz nieoceniony.


 Poprzedni  Wszystkie prace Następny 
Stwórz swój projekt z nami